Rubriky
Novinky

Zemřel germanista Jiří Stach

Dne 29. 3. 2024 zemřel ve věku 93 let PhDr. Jiří Stach, filolog, germanista a překladatel z němčiny, člen Obce překladatelů.

Po absolvování filologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze se od roku 1958 věnoval překladatelské činnosti z němčiny ve svobodném povolání. Jeho překladatelská činnost je velmi různorodá. Z němčiny přeložil více než sto dvacet knižních publikací, kolem sto padesáti divadelních, televizních či rozhlasových her a filmových dialogů – některé ve spolupráci se svou manželkou Miladou Matějovicovou.

Za největší úspěch své překladatelské činnosti považoval to, že jej překladatelem svého dramatického díla do češtiny osobně autorizoval jeden z velikánů dramatické literatury 20. století Friedrich Dürrenmatt.

Jiří Stach nežil jen literaturou a divadlem. Miloval hudbu, výtvarné umění, byl úspěšným amatérským fotografem, rád si zasportoval a vášnivě rád cestoval. Svoji práci, záliby i koníčky sdílel s manželkou Miladou, pro kterou byl více než půl století spolehlivou oporou, velkorysým, optimistickým, chápajícím a především milujícím partnerem.

Svými životními postoji a názory rozdával Jiří Stach pohodu, radost a lásku. S láskou na něj i vzpomínejme.

Parte