Rubriky
Nezařazené

Svět knihy: Promítání dokumentu o Anně Kareninové

Svět knihy zve v pátek 12. 5. 2023 od 19.00 do Pavilonu BOHEMIA na promítání dokumentárního filmu o díle uznávané překladatelky Anny Kareninové (Erza Pound, Louis-Ferdinand Céline, Milan Kundera…). Po promítání následuje diskuze Anny Kareninové s Petrem Onuferem.

Meditativní dokument sleduje současný život uznávané překladatelky Anny Kareninové. Skrze osobní deníky z cest do Francie a Itálie se společně vydáváme vstříc rytmu jazyka Louise-Ferdinanda Célina a Ezry Pounda. Poctivost, s jakou přistupuje k jejich knihám, dokládá její lásku k jazyku, která je stejně silná jako k těm nejbližším. Film se do velké míry zabývá jejím vztahem s již zesnulým manželem, básníkem Petrem Kabešem, a samotou, s níž se musela překladatelka vyrovnat. V jemných dotecích Célina, Pounda a Kabeše se tak zrcadlí křehký svět ženy, která je nalezena tím, koho hledá.

„Vím, že ta samota je nějaký úkol, proto abych udělala nebo dokončila to, na čem jsme se dohodli jednak s Petrem a na čem jsem se dohodla vlastně se svým osudem.“ — Anna Kareninová