Rubriky
Novinky

Litery 2020 vyhlášeny

V pondělí 31. srpna byly v náhradním termínu vyhlášeny ceny Magnesie Litery za uplynulý rok. V překladatelské kategorii si ze tří nominovaných nejvíce hlasů odborné poroty odnesl Ladislav Nagy za překlad z angličtiny románu britského spisovatele Edwarda St Aubyna Patrick Melrose I (vydalo Argo). Srdečně blahopřejeme.

Autorem Knihy roku a majitelem hlavní ceny Magnesie Litery, šeku na 200 tisíc Kč, se stal Petr Čornej za svou historickou práci Jan Žižka (vydala Paseka). Vítěze všech dalších kategorií a anotace najdete na webu www.magnesia-litera.cz/.

Anotace poroty k vítězné knize v překladatelské kategorii:

Kniha s názvem Patrick Melrose I zahrnuje první tři svazky slavné pentalogie britského autora Edwarda St Aubyna. Částečně autobiografický román, k jehož popularitě přispělo úspěšné televizní zpracování z roku 2018, ukazuje stinné a překvapivě kruté stránky života nejvyšších vrstev britské aristokracie: příběh chlapce, jehož za matčina liknavého přihlížení zneužije sadistický otec, začíná v 60. letech minulého století a zavádí nás střídavě na jih Francie, do Velké Británie i do New Yorku. Dospívající Patrick se marně snaží uniknout dětským traumatům a sobě samému pomocí drog. Brilantně napsaná satirická freska čtenáře osloví zejména tím, že surově chladné vyprávění mistrně propojuje jedovatým, cynickým humorem. Překlad Ladislava Nagye věrně zachycuje všechny nuance St Aubynova románu. Dokáže najít ta správná slova pro různé projevy podivné lásky i zoufalé nenávisti, dokonale zachovává nadhled i suchou ironii vyprávění: text je v jeho podání přesně tak podivně nesnesitelný jako příběh sám.