Zemřela Vlasta Winkelhöferová

Zemřela Vlasta Winkelhöferová

Oznamujeme, že ve věku 90 let zemřela členka Obce překladatelů, japanistka Vlasta Winkelhöferová.

Vystudovala obor japanologie – koreanistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působila jako asistentka pro obor japanologie na katedře Dálného východu, později jako odborná asistentka katedry věd o zemích Asie a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Po vynuceném odchodu z fakulty v době normalizace byla v letech 1973–90 profesorkou japonštiny v orientálním oddělení Jazykové školy v Praze.

Období 1990–96 strávila v Japonsku jako manželka velvyslance Československa (od 1993 České republiky) v Japonsku a na Filipínách a vyvíjela přednáškovou činnost na japonských univerzitách a institucích. Zabývala se studiem moderní japonské literatury, překládala stěžejní díla významných japonských prozaiků a dramatiků moderní doby do češtiny. Je spoluautorkou prvních českých dějin japonské kultury a dějin moderní japonské literatury a rovněž autorkou prvního českého slovníku japonské literatury a spoluautorkou encyklopedie japonské a korejské mytologie.

Winkelhöferová Vlasta (obecprekladatelu.cz)

Představujeme

Změna bankovního spojení

Upozorňujeme členy, že po sloučení Equa bank s Raiffeisenbank se mění bankovní spojení Obce překladatelů. Od 14. 11. 2022 platí nové číslo účtu OP 1014328992 / 5500 u Raiffeisenbank.

Používejte prosím při všech platbách a v trvalých příkazech nový kód banky 5500! Staré číslo účtu bude fungovat souběžně pouze do 15. 5. 2023.

Právní poradna Obce překladatelů

Pro členy Obce překladatelů je nyní k dispozici bezplatná autorskoprávní poradna. Dotazy můžete advokátní kanceláři Štaidl-Leška Advokáti klást na telefonu 222 520 096, ve facebookové skupině Právní poradna Obce překladatelů nebo zasílat e-mailem na asistent@staidl-leska.com.