Zemřela Vlasta Winkelhöferová

S lítostí oznamujeme, že ve věku 90 let zemřela členka Obce překladatelů, japanistka Vlasta Winkelhöferová.

Vystudovala obor japanologie – koreanistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působila jako asistentka pro obor japanologie na katedře Dálného východu, později jako odborná asistentka katedry věd o zemích Asie a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Po vynuceném odchodu z fakulty v době normalizace byla v letech 1973–90 profesorkou japonštiny v orientálním oddělení Jazykové školy v Praze.

Období 1990–96 strávila v Japonsku jako manželka velvyslance Československa (od 1993 České republiky) v Japonsku a na Filipínách a vyvíjela přednáškovou činnost na japonských univerzitách a institucích. Zabývala se studiem moderní japonské literatury, překládala stěžejní díla významných japonských prozaiků a dramatiků moderní doby do češtiny. Je spoluautorkou prvních českých dějin japonské kultury a dějin moderní japonské literatury a rovněž autorkou prvního českého slovníku japonské literatury a spoluautorkou encyklopedie japonské a korejské mytologie.

Winkelhöferová Vlasta (obecprekladatelu.cz)