Odešla Irena Wenigová

S lítostí oznamujeme, že 14. 12. 2021 zemřela ve věku devadesáti let členka Obce překladatelů, překladatelka ze srbštiny a chorvatštiny Irena Wenigová.

Narodila se 16. 11. 1931 v Plzni. Po studiích srbocharvátštiny a bulharštiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nastoupila v roce 1956 jako redaktorka do nakladatelství Odeon (pův. SNKLHU, SNKLU), kde působila celý život až do roku 1990, kdy odešla do důchodu. Redigovala zejména tituly z jugoslávských literatur. Spolu s Dušanem Karpatským připravila mj. Snímky krajiny poezie (malý výbor z jugoslávských básníků XX. století) či soubor Pět charvátských her (1966), sebrané spisy Iva Andriće (2009) a Miroslava Krleži (2013). Překládala především divadelní a rozhlasové hry, za všechny jmenujme alespoň Krležova dramata Páni Glembayové a Leda. Poslední jmenovaná hra je v současné době na repertoáru pražského Činoherního klubu.

Nové vedení Obce překladatelů

Obec překladatelů má novou předsedkyni. Stala se jí romanistka, hispanistka a významná překladatelka ze španělštiny, italštiny a francouzštiny Anežka Charvátová. Místopředsedou Obce se stal překladatel z angličtiny Lukáš Novák.