Stipendia

Rezidence v Klášteře Broumov

České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně, ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Klášter Broumov každoročně vyhlašuje dvou- až čtyřtýdenní rezidenční pobyty pro autory a překladatele v Literárním domku v areálu Kláštera Broumov.

Více informací, termíny a přihlašovací formuláře najdete na Rezidence v Klášteře Broumov | CzechLit.

Mezinárodní visegrádský fond

Mezinárodní visegrádský fond (IVF) a Willa Decjusza (Krakov), ve spolupráci s Institutem umění (Praha), Literárním informačním centrem (Bratislava) a Petöfiho literárním muzeem (Budapešť), nabízí zájemcům z řad autorů, překladatelů, kritiků a publicistů rezidenční pobyty.

Celkem se uděluje 32 stipendií (8 z každé země V4). Rezidenční pobyty se uskutečňují ve dvou termínech: jarní termín a podzimní termín. Podmínky a registrační formulář najdete na Literary Residency Program - Visegrad Fund - Visegrad Fund.

Rezidenční pobyt v Záhřebu pro překladatele z chorvatštiny

Chorvatské sdružení literárních překladatelů nabízí rezidenční pobyt v Záhřebu. Hlásit se mohou literární překladatelé/ky žijící v zahraničí, kteří překládají chorvatské autory, a zahraniční spisovatelé/ky, jejichž dílo se aktuálně překládá do chorvatštiny. Po celou dobu pobytu je zajištěno ubytování v centru Záhřebu a stipendium ve výši 20 euro za den. Účastník bude mít možnost prezentovat svou práci místní veřejnosti a bude spolu se svými chorvatskými protějšky a univerzitními studenty přizván k účasti na různých akcích.

Výzva platí od 20. dubna do 31. prosince 2022.

Termín odevzdání přihlášek: celoročně podle dostupnosti

Délka pobytu: 2 až 4 týdny

Přihlásit se mohou: zahraniční překladatelé a spisovatelé, kteří publikovali alespoň jedno dílo

Jak se přihlásit: Přihláška musí obsahovat životopis, bibliografii, motivační dopis a název díla, na němž chce zájemce během pobytu pracovat. Zašlete ji na e-mail ured@dhkp.hr.

Informace o rezidentech, jejich projektech a aktivitách během pobytu v Záhřebu budou zveřejněny na webu Sdružení http://www.dhkp.hr/

Projekt financuje Ministerstvo kultury a médií Chorvatska.

Další informace v AJ a FJ:

/pool/vzor/upload/memo_poziv_rezidencija_2022_DHKP_eng.pdf

/pool/vzor/upload/memo_poziv_rezidencija_2022_DHKP_fr.pdf

Představujeme

Nové vedení Obce překladatelů

Obec překladatelů má novou předsedkyni. Stala se jí romanistka, hispanistka a významná překladatelka ze španělštiny, italštiny a francouzštiny Anežka Charvátová. Místopředsedou Obce se stal překladatel z angličtiny Lukáš Novák.