Zemřel Radoslav Nenadál

Zemřel Radoslav Nenadál

"Překládal autory anglické a americké, od starého Thackeraye až po moderní velikány jako Melville, Henry James, Maugham, Hemingway, Steinbeck a naše starší současníky, Capoteho, Styrona, Cheevera, Johna Irvinga, celkem na padesát podstatných titulů. Více než čtvrtstoletí přednášel anglickou a americkou literaturu na pražské filosofické fakultě a sám řadu mladších překladatelů zformoval. Závažné je i jeho dílo literárněkritické: to na své souborné zpra­cování a vydání dosud čeká. Od poloviny 80. let publikoval také vlastní dílo literární, především povídkové. Jeho překladatelské dílo je až na výjimku Forsterova románu Maurice, vydaného po dlouhém pobytu v šuplíku roku 2005, uzavřeno od poloviny 90. let. V jednom rozhlasovém inter­view si překladatel stěžoval, že nedostával žádné nabídky, které by ho dostatečně zaujaly. Porota Jungmannovy ceny má za to, že toto mimořádné překladatelské dílo zůstane ještě dlouho živou oporou našeho literárního vědomí, a přestože se on sám kvůli svému zdravotnímu stavu mezi nás dostavit nemůže, rádi mu přes těch pár pražských střech posíláme vzkaz úcty, uznání a vděčnosti.

Tím překladatelem, spisovatelem, literárním vědcem a pedagogem je Radoslav Nenadál."

Představujeme

Změna bankovního spojení

Upozorňujeme členy, že po sloučení Equa bank s Raiffeisenbank se mění bankovní spojení Obce překladatelů. Od 14. 11. 2022 platí nové číslo účtu OP 1014328992 / 5500 u Raiffeisenbank.

Používejte prosím při všech platbách a v trvalých příkazech nový kód banky 5500! Staré číslo účtu bude fungovat souběžně pouze do 15. 5. 2023.

Právní poradna Obce překladatelů

Pro členy Obce překladatelů je nyní k dispozici bezplatná autorskoprávní poradna. Dotazy můžete advokátní kanceláři Štaidl-Leška Advokáti klást na telefonu 222 520 096, ve facebookové skupině Právní poradna Obce překladatelů nebo zasílat e-mailem na asistent@staidl-leska.com.