Dny Severu

Dny Severu

Přichází severské podivno! Už 8. ročník multižánrového festivalu Dny Severu, který v Praze proběhne od 22. do 30. listopadu, poodkryje severské podoby žánrů jako fantasy, sci-fi, dystopie, magický realismus či horor, souhrnně nazývané Nordic Weird. Festival se kromě Prahy uskuteční v zeštíhlené podobě také v Brně.

Hosty festivalu letos budou norská spisovatelka a autorka trilogie Havraní kruhy Siri Pettersen, která do Prahy i Brna přijede představit třetí díl trilogie s názvem Síla (vychází koncem října), a finská spisovatelka a držitelka prestižního ocenění Finlandia Laura Lindstedt, jež získala za román Oneiron, čerstvě dostupný i v českém překladu. S oběma autorkami se bude konat beseda ve vzducholodi Gulliver v Centru současného umění DOX. Těšit se můžete také na literární pořad o severském podivnu, dobrodružnou hru pro děti a čtyři filmová promítání.

Na různé podoby severského podivna si posvítíme i na filmovém plátně. Festival zahájí grónský horor Stíny v horách, který zasazuje obvyklý hororový příběh do neobvyklého prostředí. Dále jsou na programu vtipná švédská parodie na béčkové sci-fi filmy Kenny begins a islandský snímek inspirovaný hrami na hrdiny Astropia, v němž se fikce prolíná s realitou. Brouka do hlavy vám nasadí norský, kafkovsky absurdní film Otravný chlap, v němž se hlavní postava zoufale snaží vymanit ze svého zdánlivě dokonalého života.

PROGRAM FESTIVALU V PRAZE:
22. 11. 19:00 Promítání: Stíny v horách (Kino Evald)
23. 11. 19:00 O severském podivnu: Siri Pettersen a Laura Lindstedt (Gulliver – DOX)
24. 11. 17:00 Autogramiáda: Siri Pettersen (Palác knih Luxor)
24. 11. 19:00 Promítání: Kenny begins (Kino Evald)
25. 11. 14-17 Fantastické dobrodružství v knihovně (Městská knihovna v Praze)
28. 11. 19:00 Beseda s hosty: V zajetí severského podivna (Studio Paměť)
29. 11. 19:00 Promítání: Otravný chlap (Kino Evald)
30. 11. 19:00 Promítání: Astropia (Kino Evald)

Informace o vstupném viz články o jednotlivých akcích.

Festival pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald, Centrem současného umění DOX, Studiem Paměť, Městskou knihovnou v Praze a za podpory Ministerstva kultury ČR a literárních agentur NORLA a FILI.

Představujeme

Změna bankovního spojení

Upozorňujeme členy, že po sloučení Equa bank s Raiffeisenbank se mění bankovní spojení Obce překladatelů. Od 14. 11. 2022 platí nové číslo účtu OP 1014328992 / 5500 u Raiffeisenbank.

Používejte prosím při všech platbách a v trvalých příkazech nový kód banky 5500! Staré číslo účtu bude fungovat souběžně pouze do 15. 5. 2023.

Právní poradna Obce překladatelů

Pro členy Obce překladatelů je nyní k dispozici bezplatná autorskoprávní poradna. Dotazy můžete advokátní kanceláři Štaidl-Leška Advokáti klást na telefonu 222 520 096, ve facebookové skupině Právní poradna Obce překladatelů nebo zasílat e-mailem na asistent@staidl-leska.com.