CEATL: Výzva k umělé inteligenci v literárním překladu

15. listopadu 2023 zveřejnila Evropská rada asociací literárních překladatelů (CEATL) výzvu k umělé inteligenci v literárním překladu (Statement on Artificial Intelligence), k níž se připojilo všech třicet čtyři členských organizací CEATLu. Výzvou se CEATL přihlašuje k zásadě ART (Authorisation, Remuneration, Transparency) a zdůrazňuje, že literární překlad je tvůrčí činností, literárním dílem a že stejně tak jako si lidmi vytvořený překlad zasluhují všechny literární žánry, tak si ho zasluhují též všechny jazyky. Výzva dále odmítá poskytování veřejné podpory překladům generovaným umělou inteligencí.
Text výzvy je dostupný v angličtině a ve francouzštině.
O přijetí výzvy vyšel článek na webu slator.com.