CEATL: Výzva k umělé inteligenci v literárním překladu

15. listopadu 2023 zveřejnila Evropská rada asociací literárních překladatelů (CEATL) výzvu k umělé inteligenci v literárním překladu (Statement on Artificial Intelligence), k níž se připojilo všech třicet čtyři členských organizací CEATLu. Výzvou se CEATL přihlašuje k zásadě ART (Authorisation, Remuneration, Transparency) a zdůrazňuje, že literární překlad je tvůrčí činností, literárním dílem a že stejně tak jako si lidmi vytvořený překlad zasluhují všechny literární žánry, tak si ho zasluhují též všechny jazyky. Výzva dále odmítá poskytování veřejné podpory překladům generovaným umělou inteligencí.
Text výzvy je dostupný v angličtině a ve francouzštině.
O přijetí výzvy vyšel článek na webu slator.com.

Představujeme

Změna bankovního spojení

Upozorňujeme členy, že po sloučení Equa bank s Raiffeisenbank se mění bankovní spojení Obce překladatelů. Od 14. 11. 2022 platí nové číslo účtu OP 1014328992 / 5500 u Raiffeisenbank.

Používejte prosím při všech platbách a v trvalých příkazech nový kód banky 5500! Staré číslo účtu bude fungovat souběžně pouze do 15. 5. 2023.

Právní poradna Obce překladatelů

Pro členy Obce překladatelů je nyní k dispozici bezplatná autorskoprávní poradna. Dotazy můžete advokátní kanceláři Štaidl-Leška Advokáti klást na telefonu 222 520 096, ve facebookové skupině Právní poradna Obce překladatelů nebo zasílat e-mailem na asistent@staidl-leska.com.